Стъкла и стъклопакети
Какво представлява стъклопакетът?
Стъклопакетът е специална конструкция от две или повече стъкла, разположени на разстояние едно от друго, посредством дистанционер , като пространството между тях е запълнено с въздух или инертен газ и е херметически затворено по контура.
Структура на стъклопакета
1. Стъкло – 4,5,6 мм
2. Херметизирана камера между стъклата
3. Дистанционер
4. Абсорбиращо хидроскопично вещество – силикагел
5. Двойно залепваща лепенка 3М
6. Заливка от K + D (вулканизация)
Дебелината и вида на стъклата варира и това оказва влияние на изолационните качества на прозореца.
Дебелината може да е например 4,5 или 6 мм, а видът може да бъде обикновено (бяло) стъкло, тонирано, или пък триплекс (усилено стъкло срещу взлом и защита от счупване).
В добре направен стъклопакет не може да проникне вода отвън, а затворената вътре влага заедно с въздуха при изработката му се поглъща от молекулното сито, с което е напълнен дистанционера.
По този начин между стъклата не може да се образува конденз.
Важно!
Стъклопакетът заема почти цялата площ от прозореца – почти 80 %. Според специалистите около 85% от топлинните загуби за всеки прозорец се падат на стъклата. Много малка част от общата площ се пада на рамката. Затова правилният избор на стъкла е важен за подобряване на термичния контрол във всеки дом.Това от своя страна навежда на мисълта, че икономия от профилната система е по-добрия компромис, отколкото икономия от стъклопакет. Изберете най-доброто, което Ви предлага съвременното производство на стъкло, за да има Вашата инвестиция наистина очакван ефект!
Енергоефективното остъкление на практика означава интелигентно и ефективно регулиране на енергийния поток вътре в сградите. Това е особено важен фактор в ситуация на криза и непрекъснато увеличаващите се цени на електроенергията.
Енергоефективното остъкляване се характеризира с нисък соларен фактор, висока пропускливост на светлина, висока селективност и ниски стойности на коефициент на топлопреминаване.
Основните изолационни характеристики на стъклопакета се определят от следните важни показатели:
Ug – Коефициент на топлопреминаване на остъкляването – показва количеството топлина, което преминава за единица време през 1 кв.м остъклена повърхност при температурна разлика от 1К между граничещия със стъклото стаен въздух и този от външната страна (Ug=W/m2/K). Колкото по-малка е тази стойност, толкова по-малки са загубите на топлина и по-малки разходите за отопление.
Rw – Шумоизолация в dB – индексът Rw измерва звуковата изолация на стъклопакета. Колкото по-висока е стойността на този индекс, толкова по-добра е шумоизолацията
Композиция на стъклата – комбинацията от стъкла с различна дебелина (напр. 5+4 мм) води до по-добро поглъщане на резонансните трептения.
Ширина на газовото пространство – колкото по-голямо е разстоянието между стъклата, толкова по-висока степен на шумоизолация се постига. Не трябва да се пренебрегва и факта обаче, че разстоянието между стъклата има определен оптимум и неговото увеличение може да доведе до влошаване на топлоизолационните характеристики на стъкло пакета.
UV – преминаване на вредни ултравиолетови лъчи, водещи до избледняване на боите и причиняващи рак на кожата.
Sf – Соларен фактор – показател за цялото кол. слънчева енергия, преминаващо през стъклото
Tl – Светлинно преминаване – измерва отношението между светлопропускливостта и соларния фактор на стъклото. Високата селективност спомага за независимостта от атмосферни влияния
От голямо значение е и географското положение на сградата – в планински, морски регион или в града. Важно е да се знае и какъв е климатът и интензитетът на слънчевото греене, за да се направи точен подбор на стъклата.
За постигане на по-добри показатели на тези параметри, е необходимо в пакета да участват нискоемисийни и високоенергийни стъкла.
Какво е нискоемисийно или т.н Ка-стъкло?
Нискоемисийно/топлопоглъщащо/стъкло е висококачествено флоатно стъкло с нанесено пиролитно /твърдо/ или магнетронно /меко/ покритие, върху една от плоските страни. За да бъде ефективно, то трябва да бъде поставено от вътрешната страна на прозореца, като защитния слой е поставен с лице към образувания от двете стъкла въздушен слой.
Покритието позволява на слънчевата късовълнова енергия да влиза в сградата, но поради високата му отражателна способност в инфрачервения спектър действа като преграда за изтичането на скъпата дълговълнова енергия (създавана от отоплителните уреди, осветлението и др), тъй като я отразява обратно в помещението.
По този начин се блокират топлинните загуби, намаляват се сметките за отопление и вложените средства за поставяне на качествена дограма с качествено остъкляване се възстановяват бързо. Стъклопакетите, изработени с нискоемисийни стъкла, намаляват в голяма степен загубата на топлина през прозореца, подобряват топлоизолацията и свеждат до минимум появата на конденз. Те са с повишена енергийна ефективност и спестява до 40% от разходите за отопление през зимата.
Подходящи са за помещения със северно изложение.Извода ,който следва да направим е ,при цялата си простота, стъклопакетът с К-стъкло е почти 2 пъти по-добър изолатор от обикновения стъклопакет. Коефициентът на топлопроводимост U показва количеството топлина, която преминава през 1 кв.м. от стъклото за 1 час при разлика в температурата от двете страни – 1 градус. Например: В стаята е 20 градуса, а навън – 0 градуса.
През обикновен стъклопакет 24 мм, бяло/бяло, 4+4 мм, на стандартен панелен прозорец 2100/1400 мм губим 2,8 W х 20 градуса разлика в температурата х 3 м2 = 168 W всеки час! С К-стъкло нещата изглеждат другояче: 1,7 W х 20 градуса х 3 м2 = 102 W. Спестяваме цели 66 W на час х 24 часа х 25 дни, средно месечно… това са 39 600 W на месец х средно 0.13лв./kW/h = 5 лв. на месец само от този прозорец! Следователно инвестицията в К-стъклото, се изплаща за максимум 1 отоплителен сезон!
Какво е Sunergy стъкло/високоенергийно или т.н 4-ри сезона?
Sunergy е високоенергийно или многофункционално стъкло от най-ново поколение, съчетаващо в себе си соларния контрол и термалната изолация, неутралност и ниската отражателност.
То е с магнетронно покритие на база сребро и позволява постигане на отлични резултати – защита от слънце, оптимална прозрачност, подобрена топлоизолация
Благодарение на най-новите разработки на лабораториите при Sunergy се постигат забележителни показатели както през зимата, така и през лятото. Подходящо за помещения с всякакво изложение.
Високоенергийното или още наречено стъкло „4 сезона”, се характеризират с няколко основни предимства:
- целогодишен климатичен комфорт
- оптимизирана слънчева защита
- изключителна термоизолация
- почти безцветно
- съчетава висока степен на термоизолация и контрол на слънчевите лъчи в съчетание с висока прозрачност
- позволява да се правят помещения с големи прозорци, без да се притесняваме, че ще бъдем много зависими от промяната на времето, смяната на сезоните и т.н.
- Sunergy стъклото “действа” еднакво добре в двете посоки, във всички сезони. Оттам и наименованието – 4 сезонно стъкло.
Видове стъклопакети
Eдинично бяло стъкло
Бяло / Бяло
Бяло / Нискоемисийно
Високоенергийно / Ламинирано
Високоенергийно / Бяло
Високоенергийно / Бяло / Нискоемисийно
Високоенергийно / Бяло / Нискоемисийно
Важен ли е стъклопакетът?
Представете си прозорец 2,5м х 1,5м. Каква част от него е профилът и каква – стъклопакетът? В масовия случай профилът не е повече от 20% от прозореца. Тогава ако поръчате скъп профил и сложите обикновен стъклопакет 24 мм, ще повишите топлоизолацията само с една пета от потенциала й. Най-разумното решение, разбира се, е хубав профил с дебел стъклопакет с К-стъкло. Все пак добрата новина е, че ако инвестирате само в стъклопакета, ще постигнете впечатляващ ефект при разумен разход на средства. Извод – най-скъпият стъклопакет върши далеч по-добра работа от най-скъпия профил.
Има ли значение дебелината на стъклото за шума?
Звукът преминава лесно през еднакво дебели стъкла, например 2 по 4 mm. Ако сложите 4 и 5 mm, ще има малко по-добър ефект. На съвсем друго ниво е звукоизолацията на троен пакет със стъкла, например 4, 5 и 6 mm, a ако и разстоянията между тях са различни – ето това е истинският убиец на звука!
Проблемни ли са големите стъклопакети?
При вратите е добре да бъде поставен делител, който създава стабилност на вратата и не й позволява да “провисне”. И още: представете си една витрина от стъклопакет (24 mm) с размери 2000 mm х 2100 mm – какво става като я монтирате на студено?
Стъклата се слепват!
Защото стъклопакетите обикновено се правят на топло и от студа въздухът в тях се свива и “засмуква” стъклата!!! Как да го избегнете ли? С по-дебели стъкла или с допълнителен вертикален делител, който ще утежни цената на изделието с не повече от 2 – 3%.
Как да разпознаем Ка-стъклото?
То е почти без оттенък и трудно може да се различи от обикновеното стъкло. Съществуват обаче и няколко начини за проверка. Поставете молив или друг остър предмет с връх срещу стъклото.
Когато стъклото е нискоемисийно, върху повърхността му ще видите отразен единичен образ, а когато е обикновенно, отразения образ е двоен. Аналогично на горното – пламък на запалка пред стъклото трябва да се появят 4 пламъка, един от които ще е с друг цвят, ако стъклото е Ка.
Качествата на Ка-стъклото и дали е то такова най-точно се установяват с уреди.
Можете да го познаете, обаче, по следните белези:
- Ка-стъклото не би следвало да образува конденз през зимата.
- Когато пипнете стъклопакета отвътре, той трябва да е отосително топъл.
- Ка-стъклата винаги имат много слаб отенък – зеленикав или кафеникав. Не са така прозрачни като обикновеното стъкло.
- Разпознава се и с машинки –„зумер”,детектор ,който издава звук ,ако стъклопакета е с Ка.
- Съществуват обаче и няколко непопулярни начини за проверка- запалка се застава близко до стъклото, трябва Ка- стъклото да е монтирано от вътрешната страна и наблюдавате отражението на пламъка от запалката в стъклото. Виждат се няколко пламъка, от които само единия е с друг цвят, някои съобщават за червен, други син. Останалите отражения са жълти.
Орнаментни и закалени стъкла
Орнаментно стъкло
- плоско, с релефни повтарящи се орнаменти от едната или от двете страни, получени след декоративна обработка
- може да е с различна дебелина /4-6мм/, цветно или безцветно и в зависимост от това има различна светлопропускливост
- ако стъклото е релефно от едната страна, коефициентът на светлопропускливост е около 0.75, а при орнаменти и от двете страни – 0.70.
- светлопропускливостта на цветните релефни стъкла зависи от състава, цвета и покритието и варира от 30 до 65%
- орнаментното стъкло може да се закали или ламинира
- използва се и в топло- и шумоизолационни стъклопакети за остъкляване на прозорци и врати – като декоративен материал намира приложение за изграждане на преградни стени в жилища, фоайета, заведения,врати за сервизни помещения и др. Така едновременно се постига функционално разделяне на пространството и художествена одухотвореност на помещението
Закалено стъкло
Предимства на закаленото стъкло
Безопасност
Вероятността за счупване на закаленото стъкло е малка, но при евентуално счупване то се чупи на малки частици, което значително намалява риска от нараняване.
Здравина
Закаленото стъкло притежава висока механична якост и е 4 до 5 пъти по-здраво от не закаленото стъкло при една и съща дебелина, това се дължи на напрежението образувано по време на закаляване. То също така има по-висока термична якост в сравнение с нормалното стъкло, и може да издържи на температурна разлика от 250ºC, и също така е стабилно при температури вариращи от -70ºC до 300°С.
Механично фиксиране
Закаленото стъкло притежава висока механична здравина и заради това си качество то може да бъде механически фиксирано с различни фиксиращи системи, като например точкови системи, спайдер системи, системи с панти и други.
Сигурност
Закаленото стъкло е много по-трудно за чупене от флоатното или ламинирано стъкло. При счупване то няма да гарантира сигурността, но поради счупването шума често е силен.
Звук
Закаленото стъкло има същите шумоизолационни характеристики както обикновено монолитно стъкло.
Соларен контрол
Закаленото стъкло има същите соларни показатели както стъкло което се закалява.
Приложения
- Врати и страничните панели
- Вътрешните преградни стени
- Остъкляване в ниски етажи
- Фасади
- Парапети
- Душкабини и паравани
- Безрамкови стъклени вратии входове
- Структурни стъклени стени
- Стъклени навеси